Formaty ulotki

Składając zamówienie na ulotki reklamowe warto wiedzieć na jaki format się decydujemy. Mimo, że każdy powinien pamiętać ze szkoły podstawowej podstawowe formaty to jednak codzienne zapytania pokazują, że jest z tym kłopot. Norm określających wielkość poszczególnych formatów jest wiele, jednak podstawowym i najczęściej spotykanym jest format A. Nieco rzadziej spotykany jest format B. W tych też właśnie formatach drukują typowe, arkuszowe maszyny drukarskie. Opisując format A pamiętać należy, że każdy następny jest pochodną poprzez złożenie formatu wyższego, i tak np. format A5 uzyskujemy po złożeniu na pół formatu A4, który jest polową formatu A3 itd. Prawda, że nic skomplikowanego? :) Szczegółowe wymiary przedstawiają się następująco:

A0 – 1189mm x 841mm
A1 – 841mm x 594mm
A2 – 594mm x 420mm
A3 – 420mm x 297mm
A4 – 297mm x 210mm (typowa kartka do drukarki biurowej)
A5 – 297mm x 148mm (format typowego zeszytu)
A6 – 148mm x 105mm (format pocztówki)
A7 – 105mm x 74mm

Łatwo zauważyć, że krótszy bok większego formatu jest dłuższym bokiem formatu o jeden stopień mniejszego.

Ciekawostką jest również to, że wbrew przekonaniu większości, drukowanie ulotek nie odbywa się na formacie A4 (czyli typowym dla drukarek biurowych), a na arkuszach znacznie większych. Najmniejsze obecnie spotykane na rynku drukarskie maszyny offsetowe pracują na formacie A3, częściej spotykamy jednak drukujące na A2 lub A1. W rzeczywistości ich pola zadruku są jednak trochę większe z uwagi na konieczność stosowania na arkuszu tzw. paserów i kostek, ale to już zupełnie inny temat. Często spotykane są również maszyny formatu B, który jest nieco większy od A.

Popularnym formatem na którym drukuje się ulotki jest również format określany jako DL (1/3A4) – powstaje on poprzez złożenie arkusza A4 na 3 części co daje wymiar 99mm x 210mm.

Artykuł został napisany przez zespół DTP ulotkownia.pl
dtp@ulotkownia.pl

 

formatyA

Zostaw komentarz

Uwaga: moderacja komentarzy jest włączona, co może skutkować opóźnieniem w wyświetlaniu komentarza. Nie ma potrzby wysyłania go ponownie.

Tema de Wordpress , Anuncios Clasificados , tłumaczenie: Themesy WP